TARİFLER
Makarna, pilav ve Noodle TARİFLERİ < GERİ DÖN

Kuşkonmazlı Orecchiette

Orecchiette İtalya’nın güney bölgesinden (Puglia) gelen bir makarna şeklidir. İtalyanca’dan küçük kulak olarak çevirebileceğimiz bu makarna şekli aynı adından anlaşılabileceği gibi kulak memesi gibidir. İç tarafı pürüzsüz iken dış yüzeyi bol bol sos yapışabilsin diye tırtıklıdır. Rengarenk olabilen bu makarna geleneksel olarak elde yapılır. Birçok makarnanın aksine açılmadan küçük parçalara bölünür. Bu parçala bıçağın ucu ile çekilerek kabuk şeklini alır. Daha sonra, içi dışına çevrilerek son şeklini alır.

Orecchiette en geleneksel olarak brokoli ile pişirilir. Ancak her türlü sebze ve ragu soslar ile uyum sağlayacaktır. Ayrıca dişe gelen yapısı çorbalar ile de çok uyumludur.

 

Malzemeler:

- 1 paket Guiseppe Coco Orecchiette Makarna
- 300 gr. Sabena Donuk Kuşkonmaz
- 2 diş sarımsak
- 1 adet kırmızı acı Meksika biber
- 50 ml. zeytinyağı
- 200 ml. krema
- 70 gr. toz Parmesan Peyniri

Yapılışı:

- Makarnayı 14-17 dakika arasında dilediğiniz sertlikte haşlayın. Bu sırada kuşkonmazların odunsu uçlarını kesin. Kalan kısımlarını yaklaşık 2cm boyunda dilimleyin.
- Sarımsakların üzerine bıçağınızla vurun, çatlasınlar ancak dağılmasınlar.
- Meksika biberini çok ince doğrayın.
- Geniş bir tavada, zeytinyağında sarımsakları kavurmaya başlayın. Meksika biberlerini ilave edin. Yakmadan yaklaşık 1 dakika kavurun.
- Dilimlediğiniz kuşkonmazları ekleyin. Üzerine yaklaşık yarım bardak makarnanın suyundan ilave ederek kapak kapalı şekilde kuşkonmazlar yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 3 dakika pişirin.
- Kapağı kaldırın ve eğer sıvı kaldıysa buharlaşmasını sağlayın.
- Kremayı ekleyin ve hafif çektirin. Parmesan peynirini ekleyin.
- Haşladığınız makarnayı sosa ekleyerek güzelce karıştırın. Sosun yoğunluğunu ateş üzerinde makarnanın suyundan ekleyerek ayarlayın.
- Dilediğiniz kadar Parmesan peyniri ve karabiber ile servis edin.

Ürünler